VÝSTRAHA ČHMÚ: Silné bouřky + komentář

Přes Českou republiku bude během čtvrtka přecházet slabá studená fronta. Přinese s sebou více oblačnosti a také častější a intenzivnější přeháňky nebo bouřky než doposud.


VÝSTRAHA ČHMÚ

V reakci na to vydal dnes ČHMÚ výstrahu před místním výskytem silných bouřek, které mohou být doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 mm, ojediněle také kroupami.

Výstraha platí pro naše území od: 6.6.2019 18:00 do 7.6.2019 04:00.


Místy = na 30 až 49 % území Ojediněle = 5 až 29 % území

 

Pozor na nadpis na serveru Novinky.cz: "Do Česka vtrhnou silné bouřky s krupobitím, varovali meteorologové." V článku to pak mají uvedeno správně. Přesto je třeba upozornit, že rozhodně nás nečeká nějaký plošný výskyt bouřek s krupobití, ale je to pouze krajní případ, který se nebude týkat zdaleka ani poloviny území.

 

I DNES (5. června) očekáváme v odpoledních a večerních hodinách pokračující tvorbu kupovité oblačnosti a lokální vznik přeháněk a bouřek. Vyloučit v nich, dle našeho pohledu, nelze ani dnes ojediněle přívalové srážky nebo krupobití. Zvlášť pokud bouřka setrvá při pomalém pohybu delší dobu nad jedním územím. Tak ať vás nějaká bouřka během dne nezaskočí.


Na dnešek však žádná výstraha od ČHMÚ v platnosti oficiálně není. Pravděpodobnost silných projevů bouřek nesplňuje kritéria pro vydání výstrahy.

 

JAK MOC SE OCHLADÍ ZA STUDENOU FRONTOU?


Velmi málo. Fronta se totiž kousek východněji od našich hranic rozpadne a postupně se opět obnoví příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Hlavně v pátek bude zpočátku dne více oblačnosti. Objevují se náznaky, že na začátku dalšího týdne se sem dostane ještě teplejší vzduch než doposud, a naměříme i v nižších polohách na Frýdecko-Místecku a Třinecku až 30 °C.

45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše