VÝSTRAHA: Během neděle zasáhne naše území silný vítr

Letošní únorové počasí není bohužel ve znamení sněhu a mrazu, jak je ostatně zvykem, nýbrž ve znamení větru. A stejný ráz bude pokračovat i nadále. Silný vítr během neděle zasáhne celou Českou republiku a nevyhne se ani oblasti Beskyd a Pobeskydí.


Synoptická situace: Mezi tlakovou níží nad Polskem a rozsáhlou tlakovou výší se středem nad Biskajským zálivem bude během zítřka postupovat frontální systém (viz obrázek níže). Tlakový gradient mezi těmito dvěma tlakovými útvary se bude vyrovnávat silným větrem.


Během nedělního dopoledne bude oblačno až zataženo a místy musíme počítat s deštěm. Ráno mohou být srážky nad 1 200 m n. m. sněhové. Teploty se budou pohybovat mezi 7 až 11 °C na horách okolo 3 °C. Během dopoledne očekáváme čerstvý jihozápadní vítr 4 - 8 m/s místy v nárazech okolo 15 m/s.


V neděli odpoledne a večer se již začne situace měnit. Bude zataženo s deštěm. Vítr bude během odpoledne foukat silný 9 - 13 m/s místy v nárazech 17 - 25 m/s. V podmínkách Moravskoslezských Beskyd může dosahovat v nárazech rychlosti až 30 m/s (okolo 110 km/h). Směr větru se změní z jihozápadního na severozápadní.


Nejsilnější nárazy budou spojeny s přechodem studené fronty systému, na které se mohou ojediněle vyskytnout i bouřky. Přechod této fronty očekáváme v našem regionu ve večerních hodinách, přibližně mezi 19.00 a 24.00 hod. V této době budou pravděpodobně zaznamenány nejsilnější nárazy větru. Fronta bude přecházet náš region od západu, čili nejprve budou atakovány oblasti na severozápadě regionu a nejpozději na jihovýchodě.


V našem regionu také nečekáme tak silný vítr jako ve zbytku republiky. Severozápadní proudění bude částečně zpomaleno při průchodu přes Jeseníky, případně Českomoravskou vrchovinu.

Obr: Silné proudění znázorněné šipkami mezi tlakovou níží nad Polskem a tlakovou výší nad jihozápadní Evropou. Zdroj: wetterzentrale.de (upraveno)


Po přechodu avizované studené fronty se v noci na pondělí začne ochlazovat. Během pondělního rána se budou vyskytovat sněhové přeháňky, které budou pod 400 m n. m. smíšené nebo dešťové.


Situaci se silným větrem budeme během zítřka sledovat a přinášet informace.

53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše