VÝSTRAHA: Silné bouřky během dnešního odpoledne a večera

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varuje před silnými bouřkami, které se budou, mimo jiné, vyskytovat i v našem regionu Beskyd (Novojičínsko, Frýdeckomístecko a Třinecko). Výstraha vstupuje v platnost od dnešních 13.00 hod a bude trvat až do večerních 23.00 hod.


Obr. 1: Výstraha před bouřkami od ESTOFEXu. Zdroj: http://www.estofex.org/

Dle předpovědi ESTOFEXu (European Storm Forecast Experiment) se budeme nacházet v 2. stupni (obr. 1), což znamená, že se intenzivní bouřky mohou vyskytovat s vyšší než 15% pravděpodobností. Ležíme rovněž v oblasti ohraničené žlutou čarou, z toho vyplývá, že se bouřka vyskytne s vyšší než 50% pravděpodobností. ESTOFEX se zaměřuje na předpovědi konvektivních bouří a vyznačuje se svou vysokou přesností.


Obr. 2: Výstraha

Můžeme tedy očekávat, že ČHMÚ v průběhu odpoledne vydá výstrahu na velmi silné bouřky, tedy 2. stupeň.

Nad střední Evropou se vlní frontální rozhraní, které odděluje relativně chladnější vzduch na západě od velmi teplého na východě republiky. Na tomto zvlněném rozhraní se nachází linie sbíhavosti (konvergence) proudění, které představují vhodné podmínky pro rozvoz silných bouří (obr. 3).


Obr. 3: Dnešní synoptická situace. Patrná je frontální vlna nad východem ČR. Zdroj: portal.chmi.cz

Bouřky tedy mohou být lokálně doprovázeny přívalovým deštěm, může dojít k rozvodnění menších toků, zatopení sklepů a podchodů. Napršet může okolo 30 – 40 mm. Bouřky bude rovněž provázet silný vítr, kroupy a nebezpečné elektrické výboje. U blesků je důležité pamatovat na fakt, že mohou udeřit i 30 km od samotné bouřky.

Po přechodu bouřek se přechodně ochladí, noc na pátek již nebude tropická jako noc ze středy na čtvrtek. Od pátku se ovšem bude opět oteplovat a během pátečního odpoledne naměříme opět tropické teploty.

287 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše