Vývoj počasí v druhé polovině týdne

Aktualizováno: 6. 8. 2020

Počasí u nás již od pondělí ovlivňuje zvlněná studená fronta. V následujících hodinách ještě musíme počítat s tím, že se charakter počasí bude měnit jen pozvolna. Příčinou toho, že nás již několikátý den po sobě ovlivňuje jediná studená fronta, je specifické uspořádaní tlakových útvarů, které neumožňuje postup fronty dále na východ. Studená fronta, která v neděli od západu vtrhla do střední Evropy, je blokována oblastí vyššího tlaku vzduchu, která se rozkládá nad východní Evropou a Ruskem.


Za studenou frontou se od západu nasouvá výběžek vyššího tlaku vzduchu. Ten se v následujících hodinách postupně bude"spojovat" s tlakovou výši z východní Evropy, a tak se nad kontinentem postupně stabilizuje tlaková výše. Tlaková níže, která se v minulých dnech vyvinula nad Středomořím, se bude vyplňovat a zvlněná studená fronta se nad Evropou vlivem rozvoje tlakové výše začne rozpadat. Částečně se její oblačnost začne dokonce vracet zpět k západu, jelikož se vlivem formující se tlakové výše proudění nad Evropou začne ze severního začne měnit na východní. Se zvětšenou oblačností v našem regionu musíme proto počítat nejen po většinu dnešního dne, ale ještě i zítra ráno a dopoledne. Pro tvorbu nízké oblačnosti a mlh budou příhodné podmínky také v noci na pátek. Proto i páteční ráno bude zejména na severní straně Beskyd pochmurné.


Setrvání oblačnosti při severním proudění podporuje v našem regionu rovněž orografie, jelikož na návětrné straně pohoří se oblačnost zdržuje vždy nejdéle.


Po vyvinutí tlakové výše, rozpadu oblačnosti a zformování východní proudění se rychle oteplí. Paradoxem je, že pokud by fronta během této situace prošla daleko na východ, za ní by se sem pravděpodobně nasunul výběžek vyššího tlaku vzduchu a současně by se zde dostal na chvíli chladnější a vlhčí vzduch od SZ. Po odchodu fronty a rozpadu oblačnosti by trvalo nějaký čas, než by se sem nasunul teplejší vzduch. To současná situace umožní po rozpadu oblačnosti rychlé oteplení.


Obrázek vlevo: Je zde vidět postupně se vyplňující oblast nízkého tlaku vzduchu nad Středomořím, výběžek vyššího tlaku vzduchu za frontou a blokující tlaková výše nad východní Evropou a Ruskem Obrázek vpravo: Tady je patrná sílící tlaková výše nad Pobaltím, měnící se proudění na východní a částečně zpětný postup fronty (Z: ČHMÚ)

 

Obrázek vlevo a vpravo: "Zaseknutá oblačnost" nad Evropou, která je spojená s vlnící se frontou ve středu ráno. (Z: ČHMÚ)

Obrázek vlevo: Předpověď oblačnosti ve čtvrtek ráno podle modelu ICM (Maps.meteo.pl) Obrázek vpravo: Předpověď oblačnosti ve čtvrtek ráno podle modelu Aladin (ČHMÚ)


Je vidět, že náš region bude oblastí, ve které se bude oblačnost držet nejdéle z celé ČR.

 

ZMĚNA POČASÍ V ZÁVĚRU TÝDNE

Vyvinutá tlaková výše nad Evropou přinese prosluněný závěr tohoto týdne.


STŘEDA ODPOLEDNE Zataženo, odpoledne a večer zejména na severu regionu protrhávání oblačnosti na oblačno (přechodně i polojasno).


ČTVRTEK

Ráno většinou zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Během dne protrhávání oblačnosti na oblačno, večer až polojasno.


PÁTEK Ráno na některých místech znovu možnost mlh nebo zataženo nízkou oblačností (hlavně v Ostravské pánvi a na severním návětří Beskyd), během rána a dopoledne rychlý rozpad. Přes den na obloze skoro jasno až polojasno. Během dne hlavně na horách lehký nárůst kupovité oblačnosti, tam nelze vyloučit přeháňku. Teploty: 27/30 °C


VÍKEND

Skoro jasno až polojasno, během dne opět lehký nárůst kupovité oblačnosti. Vzácně se může objevit přeháňka nebo bouřka - vyšší šance v neděli, ale zatím to nevypadá, že by měly případné srážky zasáhnout víc než třetinu území regionu. Zároveň platí vyšší pravděpodobnost pro hory.

Teploty: 29/32 °C


Obrázek vlevo: Synoptická situace nad Evropou v pátek - povšimněte si rozsáhlé tlakové výše nad Evropou. Obrázek vpravo: Synoptická situace nad Evropou v neděli - je zde vidět posun středu tlakové výše a lehké slábnutí vlivu na naše území. Proto je vyšší pravděpodobnost na přeháňku nebo bouřku během dne.

 

Vypadá to, že podobný ráz počasí vydrží i na začátku příštího týdne.

145 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše