V ÚTERÝ VÝRAZNĚ ROZDÍLNÉ POČASÍ

Tento týden bude jako celek nadprůměrně teplý. Jak už jsme ale naznačovali v minulé předpovědi, začátek týdne bude hlavně v našem regionu poněkud chladnější. Nejchladněji bude nakonec v úterý, na které upřesňujeme předpověď.

 

Nad Evropou začíná po nedělním přechodu studené fronty dominovat tlaková výše. Její střed se však bude na počátku týdne rozkládat západně našich hranic. Na její přední straně bude proto převažovat severní proudění. Navíc nás zasáhne okraj teplé fronty spojené s frontálním systémem severovýchodně od nás.


Znamená to, že v úterý bude zpočátku zataženo, zejména na východě regionu a v Beskydech se může objevit slabý déšť nebo slabá přeháňka. Bude se jednat o oblačnost nižších a středních pater. Během odpoledne a večera se bude od západu pomalu protrhávat na oblačno. Až v závěru večera může být na některých místech přechodně polojasno.


Oblačnost výrazně stlačí teploty, nejvyšší denní teploty vystoupí pouze na 20/23°C.

Obrázek 1: Synoptická situace v úterý. Zdroj: ČHMÚ

Obrázek 2: Teploty v úterý. Můžete vidět výrazný rozdíl mezi západem a východem Česka. Zatímco v Čechách budou teploty s přehledem překračovat tropickou třicítku, u nás zůstanou pouze lehce nad 20 °C.

Obrázek 3: Předpověď srážek podle Aladina, který dává slabé srážky.

Obrázek 4: Nízká oblačnost podle Aladina. Zatímco v Čechách bude většinou jasno nebo skoro jasno. V našem regionu zůstane hodně oblačnosti po většinu dne.

 

Rozdíly mezi západem a východem budou patrné i ve středu. Budou však už podstatně menší. Ještě ve středu se na severní návětrné straně regionu může zdržovat přechodně zvětšená oblačnost.


V druhé polovině týdne dojde k oteplení. Od čtvrtka budou maximální teploty i u nás dosahovat či překračovat 30°C. Na obloze pak už jasno nebo polojasno.

 

Zítřejší situace je taky skvělou ukázkou toho, proč se nevyplatí sledovat celostátní předpovědi, které vyjadřují jednou ikonou a jednou teplotou počasí v Česku. V předpovědi od České televize informace o tom, že u nás bude zataženo úplně zanikne.


Zdroj: FB Počasí ČT

38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše