Večer a v noci se očekávají bouřky, mohou být i velmi intenzivní

Přes střední Evropu dnes od západu postupuje studená fronta. Před ní k nám od jihu vrcholí příliv velmi teplého vzduchu. Ještě po celé odpoledne zůstane na obloze málo oblačnosti (většinou jasno nebo polojasno), přičemž teplota vystoupí v maximu nad 30°C.

Večer se k nám však bude pomalu přibližovat studená fronta, která podnítí vznik bouřek, které mohou být lokálně velmi silné.

Obr. 1: Vlevo poloha studené fronty v úterý ráno, vpravo grafické znázornění teploty v 850 hPa (cca 1500 m n.m), na kterém lze vidět onen jazyk teplého vzduchu Z: ČHMÚ / Wetterzentrale

 

PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU BOUŘEK:

První bouřky se mohou začít tvořit už před 20:00, avšak jejich vznik v tomto časovém období je závislý na tom, zda dojde k proražení zádržné vrstvy, která blokuje vzestupné proudy při jinak výborných podmínkách pro bouřky už celé odpoledne. Pokud něco vznikne, hodně lokální výskyt.

16:00-18:00 - malá 18:00-20:00 - střední

V pozdních večerních hodinách a v noci na středu dojde na Moravě k masivnější tvorbě bouřek. Během noci se mohou formovat do rozsáhlejšího bouřkového systému (MCS). Očekává se, že postupně zasáhnou většinu regionu až celý region.

20:00-22:00 - zpočátku střední, postupně vysoká 22:00-3:00 - vysoká


K ránu bude bouřková činnost slábnout. Zpočátku může doznívat déšť z původních bouřek. 3:00-6:00 - zpočátku střední, postupně malá

 

Pravděpodobné doprovodné projevy bouřek:

!---! SILNÉ NÁRAZY VĚTRU (15-25 m/s, výjimečně i více) !---! KROUPY !---! KRÁTKODOBĚ SILNÉ SRÁŽKY (avšak vzhledem k rychlému postupu bouřek nebudou celkové úhrny srážek vysoké)

!---! Postup bouřek bude dnes velmi rychlý. Oproti předešlým situacím v tomto roce, které se vyznačovaly tím, že bouřky stály na místě, a tak byly registrovány vysoké úhrny srážek. Tohle je naprosto opačná situace, která je nebezpečná spíše kvůli větru. Bouřky budou postupovat od západu až jihozápadu k východu až severovýchodu.

!---! Dá se očekávat rovněž vysoká blesková aktivita bouřek.


!---! Jak je u bouřek zvykem, rozhodně to neznamená, že celý region zasáhne nějaký masakr. V rámci bouřek, příp. bouřkového systému, se vždy objevují místa, kde jsou projevy silnější a místa se slabšími projevy.


!--! Faktor, který může vždycky hrát proti bouřkám - orografie - pohoří Beskyd a nedá se nikdy stoprocentně předpovědět. Hory mohou bouřky úspěšně rozrážet. Avšak vzhledem k podmínkách se zdá, že by dnes měly mít dostatek energie, aby skrz pohoří prošly. Pokud by tomu tak nebylo, ovlivnilo by to zejména oblasti Třinecka a Jablunkovska, přičemž na radaru se tohle dá několik desítek minut před příchodem zpozorovat.

 

PŘEDPOVĚĎ ESTOFEXu, který se specializuje na předpověď bouřek. Naše oblast leží v oblasti, ve které je nejvyšší šance na intenzivní projevy bouřek.

Pro zájemce: Vysvětlující text s komentářem bouřkových parametrů: www.estofex.org

 

Očekávaná oblast, kterou by měly zasáhnout bouřky, jak ji vidí modely GFS (vlevo) a Aladin (vpravo). Dobře koresponduje s předpovědí ESTOFEXu.

Obr. 2: Vlevo model GFS, vpravo Aladin (Wetterzentrale/Aladin)

 

SITUACI SLEDUJEME ONLINE NA NAŠICH FACEBOOKOVÝCH STRÁNKÁCH.


 

294 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše