Vystřídá se sněžení a déšť. Očekávána je také silná ledovka!

Jak jsme již psali ve včerejším příspěvku - do severní poloviny Evropy začíná od severu proudit arktický vzduch. Vše se děje díky dobře postavené tlakové výši, která se nachází nad Norským mořem, po jejíž přední straně se propadá k jihu obrovská masa arktického vzduchu. Jak je vidět na přiloženém snímku 1, v následujících hodinách se ve střední Evropě vytvoří výrazné teplotní rozhraní. Zatímco na SV Polska budou nedělní teploty přes den okolo -13°C, na severu Maďarska naměří až +12°C. Naše oblast se bude nacházet přesně na rozhraní mezi studeným arktickým vzduchem a teplým vzduchem nad jižní části kontinentu, což způsobí problémy.

 

Za zmínku stojí výrazný teplotní kontrast, který bude podmíněn i orograficky. Studený vzduch, který bude postupovat převážně v nižších vrstvách atmosféry (viz níže), se v následujících hodinách zastaví o Beskydy, a na Slovensko již dále pronikat nebude.


Rozdíl v teplotách mezi Ostravou a Žilinou bude proto v nejbližších dnech i více než šestistupňový!


Už dnes jsme se v našem regionu probudili do převážně zataženého a mlhavého dne. To není samo sebou, ale je to důsledek prvotního kontaktu se studeným vzduchem. Ten se k nám pomalu nasouvá už od noci, a právě on je příčinou vytvoření teplotní inverze, nízké oblačnosti či mlhy.

 

PARADOXNÍ SITUACE: VE 2 METRECH BUDE FOUKAT OD SEVEROVÝCHODU - V 1500 METRECH BUDE FOUKAT OD JIHU


Zatímco nad severní Evropou se nachází tlaková výše, nad jihozápadní Evropou se rozkládá oblast nízkého tlaku vzduchu. Ta se bude v následujících hodinách nasouvat přes střední Evropu dále k východu, a v souvislosti s ní dorazí i srážky.


Vlivem specifické polohy těchto tlakových útvarů bude o víkendu převažovat také výrazný směrový střih větru. Zatímco v přízemní vrstvě atmosféry bude foukat severovýchodní vítr, který sem donese původem arktický vzduch z Polska, ve vyšších vrstvách atmosféry bude vzduch proudit od jihu, a proto do těchto hladin přinese naopak teplý vzduch od jihu.


To znamená, že zatímco ve výšce kolem 1 500 metrů nad mořem budeme v neděli zaznamenávat hodnoty mezi 0 až +2°C, ve 2 metrech nad zemí bude Ostravská pánev zalita chladným a těžkých vzduchem, který bude mít -3°C až -5°C.


 

DO INVERZNÍHO TEPLOTNÍHO ZVRSTVENÍ ATMOSFÉRY DORAZÍ SRÁŽKY A ZAČNE SRANDA


Takový průběh teploty bychom za normálních okolností ani nezaznamenali. Díky srážkám ale důsledky tohoto zvrstvení atmosféry pocítíme na vlastní kůži. Jak je vidět na níže přiloženém obrázku - sněhové vločky, které budou vypadávat z oblačnosti, budou nejprve při průchodu troposférou vystaveny nad-nulovým teplotám, a proto budou tát. Následně pak již klasické dešťové kapky budou při průchodu chladnou přízemní vrstvou mrznout do podoby průhledných ledových kuliček (tzv. zmrzlý déšť), a nebo budou podchlazené v kapalném skupenství dopadat na zemský povrch, na němž budou vše zahalovat do ledu.


 

PODROBNĚJŠÍ PRŮBĚH POČASÍ NA SOBOTU, NEDĚLI A PONDĚLÍ


- - - NEJPRVE DORAZÍ SNĚŽENÍ (PÁTEK VEČER/NOC + SOBOTA)


První vlna srážek dorazí v pátek večer. Bude se jednat o sněžení, pouze zpočátku v nižších polohách přechodně déšť se sněhem.


Druhá vlna srážek, které budou ve sněhu dorazí v sobotu. Zpočátku budou četnější srážky v jihozápadní polovině území, s přibývajícím dnem (odpoledne a večer) bude sněžení intenzivnější a rozšíří se i do severovýchodní poloviny regionu. Později večer a v noci na neděli už poprvé možnost mrznoucího deště.


(Pevné skupenství srážek bude způsobeno tím, že se zde začne teplý vzduch teprve nasouvat od jihu, a proto sněhové vločky projdou troposférou ještě bez roztátí). Teploty při zemi budou mezi: -1°C až -3°C.


- - - PAK SE NA ČÁSTI ÚZEMÍ OČEKÁVÁ MRZNOUCÍ DÉŠŤ / ZMRZLÝ DÉŠŤ (NEDĚLE)


V průběhu neděle (opět nejintenzivnější odpoledne a večer) nás přejde další srážkové pásmo, které již bude na většině území regionu v kapalném skupenství. Bude se tvořit silná ledovka!! V jižní polovině regionu je déšť jistotou, pouze v nejsevernějších oblastech našeho regionu (Karvinsko, Ostravsko) může sněžit celou dobu bez přechodu do deště. Hranice bude ostrá, v okolí Karviné, Havířova může teoreticky docházet ke střídání sněžení a deště.


Teploty při zemi budou mezi: -3 až -6°C !


- - - POSTUPNĚ PŘEJDOU SRÁŽKY OPĚT DO SNĚŽENÍ


V noci na pondělí a během pondělního rána přejdou srážky od severu postupně do všech poloh ve sněhové. A znovu se začne tvořit sněhová pokrývka. V pondělí budou sněhové srážky ustávat.


Na počátku příštího týdne (pondělí, úterý) k nám pak pronikne chladnější vzduch už i ve vyšších vrstvách atmosféry.

 

VÝSTRAHA ČHMÚ : www.chmi.cz


DALŠÍ EXTRÉNÍ ZDROJE: VENTUSKY - https://www.ventusky.com/ - Upraveno dle vlastní potřeby.

390 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše