Z léta do zimy, studená fronta přinese i sníh

Počasí v Česku předvede v následujících hodinách obrovské veletoče. Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu k nám bude v neděli a pondělí proudit od jihozápadu teplý vzduch, který vystřelí maximální teploty v obou dnech nad 25 °C. V noci na úterý pak přejde přes naše území výrazná studená fronta, díky níž se během 16 hodin ochladí až o 25 °C. Takto výrazný teplotní kontrast však bude jen krátkodobou záležitostí, neboť po přechodu srážek se teploty dostanou na vyšší hodnoty.


Původem arktický vzduch se do Evropy dostane díky oblasti nízkého tlaku vzduchu nad Skandinávii a tlakovou výší, která se z Grónska vytáhla až k Islandu. Mezi těmito dvěma tlakovými útvary se masa studeného vzduchu dostane až do České republiky (viz obrázek 1,2). Vzduchová hmota bude o 10 až 15 °C chladnější než je průměr pro období 1979-2010 (obrázek 3).

Obrázky 1,2: Synoptická situace nad Evropou. Barvy symbolizují teplotu v tlakové hladině 850 hPa (cca 1 500 metrů nad mořem). První snímek vystihuje situaci v neděli večer, druhý snímek v úterý ráno. Z: Netweather.tv

Obrázek 3: Odchylka teploty v 850 hPa (cca 1500 metrů) od průměru 1979-2010. Z: Wxchart.com


Modely se v posledních výstupech začínají shodovat na tom, že největší část srážkového pásma, které bude spojeno s frontální vlnou na studené frontě, projde západněji od našeho regionu (viz obrázky 4,5,6,7). Srážky v našem regionu můžeme čekat hlavně v noci na úterý, kdy nás ono srážkové pásmo lízne svým jižním okrajem. I když zapůsobí návětří Beskyd, které srážky lehce zesílí. Jak je patrné z obrázků níže, srážkové úhrny nebudou nějak extrémně vysoké a spadne v maximu okolo 10 mm srážek. Před hlavním srážkovým pásmem se během nedělního dne může objevit přeháňka nebo bouřka. Totéž platí o pondělním odpoledni a večeru, kdy nelze vyloučit přeháňku.

Obrázky 4,5,6: Předpověď srážek spadlých za celou situaci. Vlevo model ECMWF, uprostřed GFS, vpravo ICON. Z: Wxchart.com

Obrázek 7: Předpověď srážek spadlých za celou situaci od Aladina: Z: ČHMÚ


Na studené frontě se však bude velmi rychle ochlazovat, nasunující se vzduchová hmota bude mít v tlakové hladině 850 hPa (odpovídá cca 1 400/1 500 metrů nad mořem) cca -4 až -5 °C, a tak budou srážky rychle měnit skupenství. V úterý by mělo k ránu sněžit v polohách nad 500 metrů a srážky smíšeného charakteru se mohou, zejména v podhůří Beskyd, vyskytnout i níže. V samotném závěru srážkového pole se může sněžení přechodně objevit i v nižších polohách. Náš osobní názor však spíše je, že v Ostravské pánvi (Ostrava, Karviná, Havířov) by se mělo spíše jednat o déšť nebo srážky smíšené. Přechod srážek do pevného skupenství je vidět i na následujícím snímku od modelu ECMWF.

Obrázek 8: Výška sněhové pokrývky. Z: Wxchart.com


Propad teploty bude unikátní. Zatímco pondělní odpolední teploty se budou pohybovat kolem 25 °C, v úterý ráno naměříme na teploměrech pouze 1/3 °C. Jeden stupeň platí pro Jablunkovsko, Třinecko, Frýdlantsko. Nejtepleji bude v Ostravské pánvi. Zároveň platí, že nejníže se teplota propadne během srážkového pásma, po odchodu srážek se, vzhledem k tomu, že už je polovina května, ihned oteplí. V úterý přes den se teplota dostane na 8/10 °C.

Obrázek 9: Vývoj teploty v Třinci a ve Frýdku-Místku podle Aladina. Kromě propadu teploty je zde vidět, že model počítá s přeměnou skupenství srážek (sníh = zelená barva). Avšak jak jsme psali výše, na základě zkušeností s jeho výstupy jsme zdrženliví. Modré pruhy v druhém diagramu ukazují, že lze očekávat silnější nárazy větru. Z: ČHMÚ

 

NEDĚLE:


Jelikož se nacházíme v oblasti nevýrazného tlakového pole a nad západní Evropou se rozkládá brázda nízkého tlaku vzduchu, v rámci níž se tam nachází vlnící se frontální rozhraní, musíme počítat s tím, že k nám bude neustále proudit nějaká oblačnost.

Obrázek 10: Družicový snímek s pohledem na oblačnost ve střední Evropě. Z: ČHMÚ


Proto bude po většinu dne spíše oblačno - bude přes nás přecházet jednak oblačnost vyšších/středních pater, během dne se bude ve vlhčím vzduchu tvořit kupovitá oblačnost. Přechodně se však může objevit období, kdy bude polojasno (viz díry na družici). V druhé polovině dne může kupovitá oblačnost přerůst v přeháňku nebo bouřku.


Nejvyšší denní teploty: 24/26 °C.

Pravděpodobnost srážek: střední - 40 % Velikost zasaženého území srážkami: MENŠÍ NEŽ POLOVINA

 

PONDĚLÍ PŘES DEN A V NOCI NA ÚTERÝ


Ráno a dopoledne zpočátku méně oblačnosti, skoro jasno až polojasno.


Během dne bude od západu přecházet oblačnost vyšších a středních pater a opět se bude tvořit i kupovitá oblačnost. Odpoledne postupně tedy oblačno až zataženo. Výstupy naznačují, že tak jak se bude fronta vlnit, tak se večer před frontou na chvíli ještě vyjasní.


V druhé polovině večera od západu zataženo. V noci na úterý se přidá déšť. V druhé polovině noci se hranice sněžení bude rychle snižovat až do výšky 500 metrů nad mořem. K ránu přechodně srážky smíšené nebo sněhové i v nižších polohách podhůří Beskyd. Ráno srážky ustanou.


Nejvyšší denní teploty: 25/27 °C.

Pravděpodobnost srážek: ráno a dopoledne 0 %, odpoledne 30 %, večer 60 %, v noci na úterý 100 %

Velikost zasaženého území: v noci na úterý postupně celé území


Během dne se rozfouká čerstvý jižní až jihozápadní vítr s nárazy až kolem 15-20 m/s. V noci na úterý se vítr změní na severozápadní, který bude v nárazech také dosahovat rychlostí 15 m/s.

 

ÚTERÝ:


Proměnlivá oblačnost, většinou střídavě polojasno až oblačno. Zejména v první polovině dne možnost dešťové nebo smíšené přeháňky, nad 500 metrů srážky sněhové. Vyšší pravděpodobnost srážek na návětří hor.


Nejvyšší denní teploty: 8/10 °C.

Pravděpodobnost srážek: dopoledne 40 % (hory 70 %), odpoledne 10 % (hory 30 %)

Srážek v post-frontálním prostoru nebude mnoho.

 

Poznámka: Všechny zveřejněné snímky je třeba brát s rezervou. Jedná se o surové výpočty modelů a slouží jen jako doplnění textu. Někdy se proto text nemusí přímo shodovat s každým obrázkem. Text vyjadřuje náš postoj k situaci. Obrázek pouze jeden z možných scénářů.


Vzhledem ke komplikované situace nelze vyloučit, že přesná poloha nejsilnějších srážek bude o pár km jinde, než se jeví dnes. Případné změny budeme korigovat na facebookové stránky METEO BESKYDY! Kdybychom však ještě čekali velké změny, text by pravděpodobně nevyšel.

418 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše