ZVRAT V CHARAKTERU POČASÍ

Aktualizováno: 2. 6. 2019

Máme za sebou chladnější květen, než na jaký jsme byli v posledních letech zvyklí. Na konkrétní čísla a zhodnocení klimatologů si musíme ještě počkat, ale už teď je jisté, že měsíc skončí jako celek, co se týče teplot, v mírném podprůměru. Srážek bylo naopak mnohem více, než je průměr pro toto období.


Po suchu, které nabíralo v dubnu už extrémních rozměrů, se dá říct, že nás květen prozatím zachránil. Vodní nádrže jsou dostatečně naplněné, hladiny řek v regionu v normálu a totéž platí i o hladině podzemních vod (na celém území ČR však není situace tak růžová)!

Obrázek: Aktuální stav sucha v České republice. (Zdroj: Intersucho.cz)

Obrázek: Hladiny podzemních vod k 31. květnu 2019 v Moravskoslezském kraji. (Zdroj ČHMÚ)


 

Zítra (1. června) začíná meteorologické léto a s jeho začátkem přichází na scénu také typické letní červnové počasí, které je charakteristické zpočátku dne slunečným počasí, během dne nárůstem kupovité oblačnosti a nějakou přeháňkou či bouřkou.


KOMPLEXNÍ POHLED NA EVROPU


Nad kontinentem se začne prosazovat tlaková výše, díky níž tlaková níže zůstane "viset" nad západní části evropského kontinentu a nepustí sem chladnější vzduchovou hmotu z Atlantiku. Naopak po její přední straně k nám pronikne od jihozápadu teplý vzduch. Vypadá to, že anticyklóna (tlaková výše) nad východní Evropou na začátku dalšího týdne ještě zesílí, což pro nás znamená, že oteplení nebude jen krátkodobé, ale potrvá minimálně do konce týdne, kdy nás poprvé může ovlivnit studená fronta od západu. Ale jelikož nebudeme úplně v centru zmiňované tlakové výše, nebude po celou dobu úplně jasno.

Obrázek: Tlaková níže (L) nad západní Evropou a po její přední straně šipkou znázorněný příliv teplého vzduchu - původně z Pyrenejského poloostrova. (Zdroj: Wetterzentrale.de)


 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ PRO OBLAST BESKYD A OKOLÍ:

SOBOTA

Střídavě polojasno až oblačno, vyloučit nelze slabou přeháňku nebo bouřku. Pravděpodobnost výskytu srážek je nízká, odhadem okolo 40 %. Srážky by se měly objevit maximálně na třetině území regionu.


Nejvyšší denní teploty: 22/23 °C

 

AKTUALIZACE NEDĚLE 11:00

NEDĚLE

Zpočátku skoro jasno, během dne nárůst kupovité oblačnosti. Výjimečně se může objevit přeháňka nebo bouřka. Šance je ale velmi malá. Na většině území se žádné srážky neobjeví.


Nejvyšší denní teploty: 23/25 °C.

PONDĚLÍ

Ráno jasno nebo skoro jasno, během dopoledne hlavně na horách nárůst kupovité oblačnosti. S menší pravděpodobností může opět přerůst v přeháňku nebo bouřku. Vyšší šance na horách. Většina území se žádných srážek nedočká.


Nejvyšší denní teploty: 25/27 °C.


ÚTERÝ

Ráno jasno nebo skoro jasno, během dne nárůst kupovité oblačnosti. Šance na přeháňku nebo bouřku je vyšší než v předchozích dnech. Vyšší pravděpodobnost na horách.

Nejvyšší denní teploty: 25/27 °C.

STŘEDA AŽ PÁTEK

Podobný průběh počasí jak dosud. Z rána málo oblačnosti, během dne přibývání oblačnosti. Zatím to vypadá, že přeháněk a bouřek bude více - mohou se vyskytnout až na polovině území. Vyloučit v jich nelze přívalové srážky nebo kroupy.


Nejvyšší denní teploty: 25/28 °C. Vyšší množství oblačnosti a lokálních srážek bude ovlivňovat teplotu a může způsobit lokální rozdíly.


Zatím to vypadá, že o víkendu nás přejde studená fronta. V neděli už by mělo být podstatně chladněji. V sobotu bude záležet na době přechodu fronty - jestli stihnou teploty před jejím přechodem teploty vystoupit ještě na letní hodnoty nebo přejde už v dopoledních hodinách.

 

Situace je hodně závislá na lokálních podmínkách. V atmosféře bude přítomno dostatek energie pro vznik silných vzestupných proudů, tvorbu oblačnosti a přeháněk/bouřek, avšak bránit bude v ní také poměrně silná zádržná vrstva (energie, která brání vzestupným proudům, působí proti). Roli v tomto případě hraje mj. i lokální stáčení větru vlivem terénu - tzv. lokální konvergence - území, kde se sbíhá vítr z různých směrů. V takových místech pak dokáže vzestupný proud probít zádržnou vrstvu. Tohle se na několik dní dopředu nedá předpovědět a nedá se tak říct přesně na kilometry, kde bouřka vznikne.

Obrázek: IMAGINÁRNÍ PŘÍKLAD lokálního sbíhání větru (konvergence proudění).

 

Od pondělí navíc nelze v bouřkách vyloučit přívalové srážky nebo kroupy. Vzniklé bouřky budou poměrně statické s minimálním pohybem. Při delším setrvání na jednom místě mohou způsobit problémy!


116 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše